Mech

Pierwszą z buntowniczych grup był Mech.Mech w swojej początkowej fazie działalności grał tzw. hard rock. Po krótkim zawieszeniu i ponownej reaktywacji grali już heavy metal. Pierwszymi ich heavy metalowymi albumami były wydane 1983 roku dwie płyty zatytułowane “Bluffmania” a także “Tasmania”. Nieoczekiwanie w 1986 roku zespół się rozpadł. Po prawie 20 latach z inicjatywy między innymi Jurka Owsiaka członkowie zespołu ponownie połączyli siły i w 2005 roku wypuścili studyjny album zatytułowany “Mech”.

Kat

Najstarsze polskie zespoły, które od samego początku są przedstawicielem typowego heavy metalu to założone na południu Polski w Katowicach zespół “Kat” oraz po sąsiedzku w Opolu zespół “TSA”.

“Kat” od początku swojej działalności nie opuszczał rodzinnych Katowic, gdzie grał brzemienia z gatunku trash metal, w pierwszej fazie działalności zespół był bez etatowego wokalisty. Zmiany nastąpiły w 1981 roku, wtedy to do zespołu dołączył późniejszy wieloletni wokalista w postaci Romana Kostrzewskiego. Pierwszy splendor, pierwsze nagrody “Kat” otrzymał w 1984 roku, była to nagroda publiczności podczas festiwalu w Jarocinie. Największym sukcesem zespołu wg. członków była możliwość supportowania zespołu Metalliki podczas koncertów w Polsce w 1987 roku.

TSA

TSA to druga istotny zespół, który był jednym z prekursorów polskiego heavy metalu. Założycielem tej kapeli był Andrzej Nowak, który w raz z kolegami tworzył w Opolu brzmienia z pograniczna oklepanego hard rocka i kiełkującego dopiero heavy metalu. Kombinacja ta bardzo przypadła do publiczności i jury. Podczas pierwszego organizowanego konkursu to właśnie TSA dostało pierwszą nagrodę. Nagroda została odebrana, przez najważniejszego reprezentanta zespołu w osobie Marka Piekarczyka, który był równocześnie pierwszoplanowym wokalistą zespołu.

Dla zespołu przełomowy był rok 1981, wtedy to w zespole pojawił się Marek Piekarczyk- do tego roku zespół tworzył muzykę bez części wokalnej. W 1981 roku zespół również wygrał festiwal w Jarocinie. Od praktycznie samego początku kapela brała regularny udział w łódzkim festiwalu Rockowisko. W 1983 roku, bezpośrednio po Rockowisku w Łodzi nastąpił rozpad TSA, zespół opuścili Marek Kapłon i założyciel Andrzej Nowak. TSA w okrojonym składzie dalej koncertowało, rok po rozpadzie supportowało Nazareth podczas trasy koncertowej w Polsce. Po 4 latach w 1987 do zespołu ponownie dołączył założyciel Andrzej Nowak. Dopiero od 2001 TSA występuje w oryginalnym składzie. W ciągu tych kilkudziesięciu lat działalności zespół TSA nie próżnował wydając kilka albumów: TSA wydany w 1983, Spunk wydany w 1984, w tym samym roku pojawiła się również płyta Heavy Metal World, oraz rok później w 1985 jego anglojęzyczna wersja. Kolejne płyty to: Rock n’ roll opublikowany w 1988 roku, 52 dla przyjaciół z 1992 i ostatni album- Proceder z 2004 roku.

Turbo

Kolejnym pionierskim zespołem, który tak jak i pozostałe już wymienione torował drogę, tworzył nową historię polskiego heavy metalu jest przedstawiciel środkowej polski w postaci zespołu “Turbo”.

Turbo, zostało założone w Poznaniu w 1980 roku, krótko po powstaniu w 1981 roku z kapeli odchodzi basista i jednocześnie założyciel Henryk Tomczak, w jego miejsce z kolei dołącza frontmen i wokalista Grzegorz Kupczyk.

Zespół początkowo wierny heavy metalowym brzmieniom skierował się w stronę trash metalu z zaznaczonymi wpływami death metalu. Pierwsze dziesięciolecie działalności upłynęło pod znakiem wydanych kilku albumów. Pierwszym wspólnym albumem grupy był Dorosłe dzieci z 1982 roku, kolejne albumy to Smak Ciszy z 1985, w następnym roku ukazuje się Kawaleria Szatana, w 1987 roku Ostatni Wojownik, w 1988 Last Worrior i 1989 roku album zatytułowany Epidemie. 1990 rok był przełomowy dla zespołu, kapelę opuszczają wokalista Grzegorz Kupczyk i Andrzej Łysów. Mimo kilkukrotnie zawieszanej działalności w latach 1991-1994 kapela wypuściła na rynek dwa albumy studyjne, w 1990 roku Epidemic, Dead End oraz rok później w 1991 roku One Way. Kolejna reaktywacja grupy Turbo nastąpiła w 1995 roku wtedy pojawił się w zespole ponownie Grzegorz Kupczyk. W tym okresie powstają albumy Awatar w 2001 roku oraz Tożsamość w 2004 roku. 2007 roku następuje kolejne przetasowanie w składzie Turbo, ostatecznie zespół opuszcza Grzegorz Kupczyk, w jego miejsce pojawia się Tomasz Struszczyk, powstaje póki co ostatni album zespołu, Strażnik Światła, który ukazał się 2009 roku.

Festiwal w Jarocinie i Rockowisko

W raz z pojawieniem się pod koniec lat 70. i z początkiem lat 80. pierwszych zespołów metalowych zostały powołane również do życia pierwsze festiwale muzyki rockowej, na której grupy heavy metalowe grywały i to z wielkim powodzeniem. W czasach głębokiego PRL-u możliwość zorganizowania takiego festiwalu była nie lada wyzwaniem, ówczesny system nie jednokrotnie pokładał kłody pod nogi organizatorom. W końcu zarówno Rock jak i Metal były nurtami muzyki młodego buntowniczego pokolenia, które nie do końca miało przychylność aparatu władzy. Jednak mimo tych trudności powstają festiwale łączące fanów rocka i heavy metalu, pierwszy festiwal odbywa się w Jarocinie w 1980 roku, w tym roku ma miejsce pierwsza edycja Łódzkiego festiwalu nazwanego Rockowisko.

Już na pierwszej edycji festiwalu w Jarocinie pojawili się przedstawiciele heavy metalu, były Turbo i Mech.

Zarówno festiwal w Jarocinie jak i Łodzi były bardzo przychylne dla przedstawicieli heavy metalu, to tu swoje pierwsze nagrody dostawały kapele grające ciężkie brzemienia, to na tych festiwalach grupy metalowe grały swoje pierwsze koncerty, mogły się pokazać szerszej publiczności, zaznaczyć swoją obecność.

W roku 1981 na festiwalach Jarocińskim i Łódzkim wystapił zespół TSA. TSA zostało również zwycięzcą w Jarocinie. Z kolei w następnym roku TSA podczas festiwalu przyćmiło wszystkich, a ich występ został okrzyknięty najlepszym widowiskiem w roku. Muzyka heavy metalowa zaczęła zbierać coraz więcej fanów, publiczność zaczęła stopniowo doceniać w Polsce ten rodzaj muzyki.

Przedstawiciele Nowego Pokolenia Heavy Metalu

Wraz z nowym millenium nastąpił ponowny rozkwit heavy metalu. Na światło dzienne wychodzą nowi przedstawiciele tego gatunku muzycznego. Niektóre reaktywują się po latach zawieszonej działalności. Niektóre dopiero na okres XXI. wieku postanawiają wypuścić swoje przez lata przygotowywane albumy.

Nowa krew w heavy metalu odbija się tylko i wyłącznie pozytywnie w całej branży, pojawiające się nowe płyty i wydarzenia odbierane są bardzo ciepło przez krytyków i fanów. Nowe zespoły takie jak Hunter, Vader, Acid Drinkers czy Behemoth zaczynają rządzić na scenie heavy metalowej.

Wyżej wymienione zespoły radzą sobie coraz lepiej nie tylko na krajowym podwórku, ich płyty i single znane są poza granicami kraju. Można śmiało stwierdzić, że w raz z nastaniem nowego millenium polska muzyka heavy metalowa wniosła się na światowy poziom, pozwoliło to zbudować polską markę znaną na całym świecie, polskie zespoły zyskały popularność w różnych stronach świata.

Wraz z nastaniem niesłabnącej popularność zaczynają się również pojawiać wydarzenia przez które o frontmenach jest głośno nie tylko wśród heavy metalowych kuluarów. Przykładem może być chociażby działanie frontmena Behemotha,który podczas jednego z koncertów publicznie zniszczył biblię, wydarzenie to szeroko komentowały nie tylko polskie media, ale również światowe.

Jak widać, muzyka heavy metalowa ma się w Polsce całkiem dobrze. Fani mają dostęp do festiwali które zyskały status legendarnych, ale również do nowych, które powstają na potrzeby rosnącej ilości przedstawicieli gatunku. To wpływa na fakt, że zespoły heavy metalowe mają się dobrze nie tylko w Polsce ale i na świecie, a poszczególni członkowie zespołów zyskują status gwiazd muzyki.